سرکنسولگری ایران - شانگهای
اخبار > پکن به دنبال ایفای نقش موثرتری در امنیت خاورمیانه است


  چاپ        ارسال به دوست

پکن به دنبال ایفای نقش موثرتری در امنیت خاورمیانه است

پایگاه خبری 'الخلیج الجدید' در گزارشی به قلم یک روزنامه نگار مصری، آینده روابط کشورهای عربی با چین را بررسی کرد ونوشت: پکن دیگر نمی تواند خود را از مسائل سیاسی خاورمیانه کنار بکشد و آماده می شود در آینده نزدیک نقش موثرتری در امنیت این منطقه ایفا کند.

'محمد المنشاوی' روز دوشنبه در گزارش خود با انتقاد از کشورهای عربی نوشت: چرا رشد اقتصادی و افزایش تبادلات تجاری چین با کشورهای جهان به ویژه خاورمیانه و نیز حضور نظامی پکن در این منطقه راهبردی، کشورهای عربی را به این فکر نینداخته است که تعامل جدی تر و گسترده تری با آن داشته باشند.
وی خاطر نشان کرد: میزان صادرات انرژی از خاورمیانه به چین به شدت افزایش یافته است و این امر می تواند عامل حضور اقتصادی و اجتماعی پکن در این منطقه باشد؛ به همین دلیل پکن دیگر نمی تواند خود را از مسائل سیاسی خاورمیانه کنار بکشد و با توجه به نقش آمریکا، روسیه، انگلیس و فرانسه در منطقه، چین نیز خود را آماده می کند تا در آینده نزدیک نقش مهمتر و موثرتری در امور امنیتی این منطقه ایفا کند.
این مطلب افزود: 'شی جین پینگ' رئیس جمهوری چین در سفر به منطقه، علاوه بر مصر و ایران ( بزرگترین شریک تجاری اش)، به عربستان هم رفت و در دیدار با سران سعودی تصریح کرد که پکن سیاست بی طرفانه ای در قبال کشورهای منطقه دارد. از سال 2009 تاکنون میزان صادرات نفت سعودی به پنج کشور آسیایی از جمله چین سه برابر افزایش یافته و انتظار می رود این روند در آینده نیز ادامه داشته باشد.
روزنامه نگار نوشت: آمریکایی ها معتقدند هم توانمندی نظامی چین در منطقه هنوز محدود است وهم قادر نیست پا به پای آمریکا خطوط تجاری در جهان را اداره کند. البته پکن از زمانی که نخستین پایگاه نظامی اش در جیبوتی را ساخته، هنوز تلاشی برای ایفای نقش موثر و گسترده در مسائل ژئو استراتژیک خاورمیانه نکرده است.
به عقیده این نویسنده، چین طی این سالها، تنها تعاملات رسمی با نظام های عربی داشته و با نخبه ها و شخصیت های برجسته فرهنگی، آکادمیک، مطبوعاتی، سیاسی، اقتصادی و یا جوامع عربی ارتباطی برقرار نکرده است. در مسائل سیاسی، کشورهای غربی از وقوع آنچه بهار عربی خوانده می شود، استقبال کردند اما چین آن را مشکلات وبحران های داخلی به شمار اورد و درباره سرنگونی رژیم حسنی مبارک در مصر یا رژیم معمر قذافی رئیس جهمور سابق لیبی موضعی نگرفت.
در ادامه این گزارش آمده است : از سوی دیگر عرب ها هم روابط گسترده ای با چین ندارند. به جز صادرات منابع انرژی به این کشور و واردات کالاهای چینی به بازارهای خود، مناسبات دیگری میان دو طرف وجود ندارد. شخصیت های برجسته عرب در کشورهای خلیج (فارس) ، مصر، اردن، لبنان و مغرب با آمریکا، انگلیس و فرانسه ارتباط دارند، اما چنین مناسباتی میان این چهره ها با چین وجود ندارد.
الخلیج الجدید در پایان نوشت: برقراری مناسبات گسترده کشورهای عربی با چین ، فرصت خوبی برای این کشورها است و دولت های عربی باید این فرصت را غنیمت شمرده و روابط فرهنگی، هنری، سیاسی و رسانه ای خود را با چین گسترش دهند.


٠٨:٣٠ - 1397/02/04    /    شماره : ٥١١٥١١    /    تعداد نمایش : ٤٩خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر