سرکنسولگری ایران - شانگهای
اخبار > شانگهای - 2016


  چاپ        ارسال به دوست

شانگهای - 2016

مروری بر تحولات شانگهای در سال 2016

روزنامه گلوبال تایمز تعداد  9 خبر قابل انتشار را به عنوان اخبار مهم تحولات شانگهای در سال 2016 برگزیده است که هرکدام از آنها تاثیرات خوب و یا بدی را درمیان ساکنان محلی و خارجی شانگهای در این کلان شهر بزرگ داشته است. در ذیل موارد مطروحه از آن روزنامه آورده می شود:

 

1-      افتتاح و بازگشایی مجموعه تفریحی دیزنی لند.

 

پارک دیزنی لند در ابتدای ماه ژوئن به روی بازدیدکنندگان بازگشایی شد. این مجموعه در یک زمین 116 هکتاری واقع در حومه شهر شانگهای در شهرک چانگ شا قرار دارد که با سرمایه گذاری اولیه  5.5 میلیون دلاری گروه"شنگدی" مراحل ساخت آن از سال 2011 آغاز شد. بر اساس گزارشات منتشر شده پس از یک سال تاخیر غیر منتظره به دلایل کنترل کیفی ، این تفرجگاه به صورت آرام  و آزمایشی در اوایل سال 2016 بازگشایی شد. طبق گزارشات منتشر شده، بازدیدکنندگان برای استفاده مختصر و یا تماشای یکی از تفریحات، زمان زیادی را در صف های طویل انتظار می کشیدند. هزینه ورودی این مجموعه تفریحی 499 یوآن معادل 71.91 دلار تعیین شده است. در طول دو هفته پس از بازگشایی این تفرجگاه، عمده بازدیدکنندگان از قیمت گزاف ورودی به علاوه قیمت گزاف غذاها، خوراکی ها  و سوغاتی های آن گله مند بودند. بازار سیاه بلیط فروشی و بلیط های تقلبی  نیز شیوع داشت. رسانه های محلی نسبت به برخی از بازدیدکنندگان به دلیل ریختن زباله ، و خرابکاری، آسیب رسانی و ایجاد بی نظمی در صفوف انتقاد شدیدی داشتند.

تب و هیجان دیزنی لند خیلی به طول نیانجامید که تنها پس از چند ماه ازآغاز کار رسمی این مجموعه، مجددا رسانه ها از کاهش  بازدیدکنندگان وکم شدن طول صفهای طولانی  گزارش دادند.

 

2-      سخت گیری در رانندگی بد،  و اجرای مقررات  راهنمایی و رانندگی

 

بعد از یکسال و پس از تکمیل شدن پروژه بازسازی و تکمیل پیاده رو ها، از 24 مارس 2016، پلیس ترافیک شانگهای طرح برخورد با تخلفات مهم ترافیکی را به اجرا گذاشت. تمرکز این طرح ، برروی ده نوع از تخلفات عمده و اصلی بود؛ تخلفاتی نظیر پارک غیر مجاز، ایجاد آلودگی های صوتی ، عبور از محل های غیر قانونی، حضور در حوزه ی طرح تردد ترافیک و نصب پلاک های تقلبی و دست ساز.

پلیس ترافیک شهر با گماشتن 7 هزار افسر پلیس ترافیکی به همراه 4200 نفر از همیاران پلیس، در اجرای این طرح  مشارکت کردند. آنها در بیش از 1100 نقطه و تقاطع اصلی شهر و حومه مستقر شده و ترافیک را  زیر نظر داشته و رصد می نمودند.

در ماه نخست اجرای این طرح، افسران پلیس با بیش از 1.43 میلیون متخلف برخورد قانونی کردند. که حجم زیاد تخلف را  نسبت سال قبل نشان می دهد و طبق آمار افزایش  117 درصدی به نسبت سال قبل دارد. در کنفرانس خبری ماه دسامبر از اداره امنیت شهری چین مطرح گردید که در 8 ماه گذشته در کل شهر و محدوده آن طرح برخورد با تخلفات راهنمایی و رانندگی موفقیت آمیز بوده است. نرخ تصادفات خودروها به نسبت مدت مشابه سال قبل 25.4 درصد کاهش یافته است و بر همین اساس میزان فوت و جراحات ناشی از تصادفات به ترتیب 13.6 و 41.6 درصد کاهش یافته است. برطبق همین گزارش پلیس موفق شده است که تعداد 4 میلیون گواهینامه جعلی را کشف و ضبط کند. همچنین 35 هزار مدرک تصویری (ویدئویی) تخلف که توسط شهروندان ضبط شده بود، به پلیس ترافیک ارسال شده است. این طرح از یک نرم افزار جدید موبایلی به اسم "پلیس را صدا بزن"، که مخصوص همین موضوع تهیه شده نیز بهره برداری می کرد. این برنامه کاربر را قادر می سازد که یک ویدئوی حد اکثر 30 ثانیه ای از تخلف را توسط موبایل ضبط کرده و سپس آن را مستقیما به مرکز کنترل ترافیک و مسئولین مرتبط ارسال نماید.

 

3-      ثبت رکورد بالاترین قیمت برای پلاک خودرو در شانگهای

 

به منظور کاهش ترافیک سنگین شانگهای، محدودیتها و ملزومات بیشتری برای دریافت پلاک خودرو وضع گردیده است. همچنین قوانین جدیدی برای تردد خودورهایی که پلاک شانگهای ندارند در بزرگ راه ها و معابر اصلی شهر نیز به تصویب رسیده است. ااز ابتدای ماه آوریل ، از ساعت 7 الی10 صبح و سپس از 16 الی 19 عصر،  تردد خودروهایی که فاقد پلاک شانگهای هستند به داخل بزرگ راه ها، پل های مواصلاتی بزرگ،  و بزرگ راههای اصلی شهر ممنوع شده است.

تا پایان سال 2015 بیش از 3.5 میلیون خودرو در شانگهای تردد می کردند که از این تعداد حدود 1.2 میلیون دستگاه دارای پلاک های غیر محلی بودند.

بدین ترتیب و بر اساس همین قانون مقامات شانگهای ، ویژگیها و شرایط بیشتری را برای مالکین خودروها که درخواست پلاک محلی (شانگهای) را داشتند لحاظ کردند. از جمله اینکه  شخص متقاضی می بایستی به طورقانونی ساکن و بومی شانگهای باشد و یا حد اقل اینکه سه سال متوالی به طور پیوسته  و منظم مالیات بردرآمد خود را به اداره امنیت اجتماعی شانگهای پرداخت کرده باشد. هیچ کدام از متقاضیان نمی بایستی در سال قبل از درخواست پلاک، اعم از اینکه  قبلا برای پلاک ثبت نام کرده باشند و یا خیر، جریمه رانندگی و تخلفی ثبت شده داشته باشند. در نتیجه ، قیمت پلاک خودرو برای تردد در این شهر که به "گرانترین قطعه فلزی دنیا" معروف است به قیمت بسیار بالایی رسید؛ بطوریکه در ماه دسامبر قیمت یک قطعه پلاک از 88 هزار یوآن به 210 هزار یوآن افزایش یافته است. (هریوآن حدودا 550 تومان)

 

4-      بازگشایی دومین برج بلند مسکونی دنیا

 

 برج شانگهای هم اکنون در چین به عنوان دومین و بلندترین سازه معماری دنیا معروف است. این برج مسکونی به صورت آزمایشی از ابتدای آوریل بازگشایی شد. پس از یک انتظار طولانی به عموم مردم اجازه داده شد که از این سازه 623 متری بازدید کنند. از جمله مکانهای ضمیمه این برج مسکونی رستورانها، اتاق های کنفرانس، سالنهای ضیافت و دیگر موارد هستند. آسانسورهای به کار گرفته شذه در این برج، از سریعترین آساسنسورهای موجود در دنیا هستند به طوریکه می تواند گردشگران را در مدتی کمتر از 55 ثانیه به بالاترین نقطه این برج برساند. عرشه این برج مسکونی نیز که در طبقه 119 واقع شده، در ماه ژوئن کامل و به روی بازدیدکنندگان گشوده شد. شروع ساخت این برج بلند از سال 2008 آغاز گردید. این برج بعد از برج خلیفه دوبی با ارتفاع 829 متر در جایگاه دوم بلندترین برج مسکونی جهان قرار دارد. در سال 2014 در حالیکه این برج هنوز بازگشایی نشده بود برخی از توریستهای بی پروا و نترس، با بالارفتن از این سازه و انتشار  ویدئویی که از خودشان گرفتنه بودند موجب بدنامی این مکان شدند که سبب بسته شدن این مکان گردید.

به رغم ارتفاع بلند این برج  مسکونی، آن تنها یکی از آسمانخراشهای بلند منطقه تجاری "لوجیازوی" شانگهای می باشد، بطوریکه  درکنار آن دو برج بلند دیگر به نام های  "مرکز مالی تجارت جهانی شانگهای" با ارتفاع 492 متر و برج "جین مائو" با ارتفاع 420 متر قرار دارند.

 

5-      انتشار اولین راهنمای رستورانهای میشه لین چین

 

در 21 ماه سپتامبر، میشه لین اولین لیست راهنمای رستورانهای شانگهای و چین را منتشر کرد. براساس این راهنما تعداد 26 رستوران استحقاق  دریافت امتیاز و جایزه از  یک تا سه ستاره میشه لین شدند. یک رستوران کانتونی تنها با شش میز پذیرایی در جایگاه اول در بین 122 رستوران قرار گرفت و حائز دریافت سه ستاره میشلین شد. هفت رستوران دیگر دو ستاره میشلین را دریافت کردند و 18 رستوران دیگر تنها موفق شدند یک ستاره میشلین امتیاز بگیرند. برخی از رستورانها به واسطه محتوای ناخوشایند و تذکرات دولتی مجبور شدند که  بلافاصله بسته شوند.

انتشار این راهنما، برای رستورانهای شانگهایی که غالب آنها سبک فرانسوی و کانتونی هستند  تبدیل به لیستی مشاجره انگیز شد.

ملاک و معیارهای در نظر گرفته شده در این رده بندی بر اساس ترکیبات به کار گرفته شده در خوراکی ها، مهارت ها ی لازم در آماده سازی مواد غذایی، چاشنی های به کار رفته در طعم دهی به غذا، سطح خلاقیت ها، هزینه صرف شده برای مواد اولیه و انطباق بر اساس  استاندارهای آشپزی بوده است.

 

6-      سرویس اجاره دوچرخه – دوچرخه کرایه ای شهری

 

در ماه آوریل و در میان هیاهوی رفت و آمدهای مکرر و محتاطانه ، طولانی، کسل کننده،  و متروی پرازدحام شهروندان این شهر، "موبایک "یا همان "موبایل دوچرخه" طرحی بود که توسط شرکت پیشین "یوبر"  در شانگهای ثبت و به اجرا رسید. این دوچرخه ها از وسایل حمل نقل عمومی هستند که توسط یک سرویس موبایلی کرایه داده می شوند. طرح "موبایک"، تنها به یک گوشی هوشمند، اپلیکیشن طراحی شده برای کرایه دوچرخه و مبلغ 299 یوآن ودیعه احتیاج دارد. هزینه نیم ساعت راندن و استفاده از این دوچرخه ها ، یک یوآن است. در هر دوچرخه یک دستگاه جی پی اس  و سیستم قفل ضد سرقت تعبیه شده است. این قفل تنها با استفاده از موبایل و طریق اسکن  بارکد  کیو آر حک شده روی قفل باز می شود،  کاربر می تواند بدین طریق از دوچرخه استفاده کند. پس از استفاده فرد می تواند دوچرخه را در هر نقطه از شهر رها کند.

در نتیجه محبوبیت یافتن طرح موبایک، گزارش های  متعددی از سرقت و خرابکاری در دوچرخه ها به گوش رسید. به طوریکه شرکت های رقیب مشابه را مورد سوء ظن قرار داد و  این گمان را تقویت می کرد که آنها این عمل زشت و خرابکاری را مرتکب می شوند. رقابت بین شرکت های مشابه از ماه تابستان آغاز و آشکارتر گردیده است.

 

7-      سانحه سقوط هواپیما و کشته شدن 5 نفر

 

یک فروند هواپیمای گشت دریایی در یک پرواز آزمایش بر اثر برخورد با پلی در منطقه "جین شان" سقوط کرد. بر اثر این سانحه 5 نفر کشته و 5 نفر مجروح شدند. دونفر از سرنشینان این هواپیما  گزارشگر و فیلم بردار تلوزیون شانگهای بودند. هواپیمای گشت دریایی ملخی سسنا مدل 208B که متعلق به شرکت هوانوردی "جوی" بود، تنها ده دقیقه پس از برخواستن از فرودگاه ساحلی شهر جین شان سقوط کرد. قیمت این نوع هواپیما 30 میلیون یوآن است. سرمایه گذار به این موضوع  پی بردند که خلبان این هواپیما با 24 سال سن، تنها سه سال تجربه پرواز را داشته است. وی کمتر از 200 ساعت با این مدل هواپیما پرواز کرده بود. کمک خلبان این هواپیما نیز نزدیک به یک سال تجربه پرواز داشته است.

 

8-      افت بازار مسکن

 

از 25 مارس دولت محلی و شهرداری شانگهای قوانین جدیدی را به منظور  کنترل و پایین آوردن قیمت سرسام آورمسکن برای متقاضیان خرید مجدد آپارتمان و متقاضیان  غیر بومی شانگهای، اعلام کردند. قیمت املاک و مستغلات از نیمه دوم سال 2015 شروع به بالارفتن کرد. برای  مهار بازار داغ مسکن، دولت شانگهای پیش پرداختهای رهنی مسکن (سهم آورنده) را 50 درصد افزایش داده است. برای خریداران آپارتمانهای  بالای 144 متر مربع، سهم آورنده به 70 درصد افزایش یافته است. همچنین این قانون شامل املاک و مستغلاتی که خارج ازمحدوده شهری قرار دارند و دارای قیمتی بیش از 4.5 میلیون یوآن باشند می شود.

این شهر الزامات بیشتری را برای خریداران غیر بومی تصویب کرده است، بر این اساس افراد غیر بومی تا زمانیکه بیمه های اجتماعی و مالیات بر در آمد خود حد اقل برای مدت 5 سال را پرداخت نکرده باشند،  اجازه ندارندآپارتمانی را خریداری کنند. به گفته کارشناسان این بخش، انجام این اقدامات، اثر فوری  بر بازار داغ و جنون خرید مسکن گذاشت. آژانس های املاک گزارش داده اند که در هفته اول ماه آوریل، بازار  تقاضای خرید برای واحد های جدید آپارتمانی و  بازار خرید مجدد آپارتمان، به نصف کاهش یافته است. اما بازار مسکن با انتقام برگشت؛ در طول پنج ماه بعد، قیمت های مسکن 25 درصد افزایش یافته. همچنین رسانه های محلی گزارش داده اند که بسیاری از زوج های مقیم این شهر، طلاق موقت می گیرند تا از مزایای قانونی طلاق جهت خرید منزل دوم استفاده کنند.

 

9-      سیاست های صدور ویزا برای نخبگان خارجی

 

از ابتدای ماه نوامبر، شهر شانگهای نیز در زمره یکی از 9 شهر چین با هدف جذب بیشتر نخبگان خارجی قرار گرفت. بر اساس پیش نویس این طرح، کارگران خارجی به سه گروه A  و B و C تقسیم بندی می شوند. گروه A شامل برگزیدگان و نخبگان برتر، گروه B شامل نخبگان حرفه ای و مستعد، و گروه C شامل افراد بدون مهارت و یا افرادی که در شرکت ها و صنایع خدماتی مشغول به کار هستند اطلاق می شود. وضعیت کسانی که اجازه فعالیت و کار دارند بر اساس معیارهای حقوق و دستمزد، سوابق تحصیلی، ساعات کاری، سن و تجارب کاری مشخص می گردد. دارندگان مجوز نوع A، فارغ از محدودیتهای سنی یا تجارب کاری می توانند فرایند راحت تری برای دریافت مجوز کار طی نمایند. بر اساس سیاست جدید، دانشجویان خارجی  فارغ التحصیل شده ازدانشگاههای محلی، بدون تجربه و مهارتهای کاری می توانند در "منطقه آزاد تجاری شانگهای" یا در پارک فناوری "جانگ جیانگ" مشغول به کار شوند. در گذشته فارغ التحصیلان حد اقل به دوسال تجربه کاری احتیاج داشتند تا بتوانند برای مجوز کار و اقامت در شانگهای اقدام کنند. سال گذشته شانگهای تعداد 8599 فقره گواهی تخصصی اجازه کار و تعداد 120933 فقره مجوز اشتغال برای اتباع خارجی صادر کرده است.

 


١٧:٠٠ - 1395/10/17    /    شماره : ٤٣٢٩٩١    /    تعداد نمایش : ٩٢٢خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر